Strona główna » FINANSOWANIE

FINANSOWANIE

by admin

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

„Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki”

Dofinansowanie z budżetu państwa: 891 000 zł
Całkowita wartość projektu: 991 000 zł

Opis projektu:

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki to wyjątkowy projekt wielodyscyplinarny mający na celu popularyzację nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w naszym kraju, a także promocję wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.

Postęp, który dokonuje się w ostatnich latach w zakresie rozwoju nowych technologii biomedycznych i wciąż postępujących badań naukowych wymaga szczegółowego monitoringu i właściwej odpowiedzi środowiska naukowego na liczne, dotychczas nieznane zagrożenia etyczne. Stąd tak ważne jest ciągłe poszerzanie wiedzy i szkolenie naukowców stających przed wciąż nowymi dylematami bioetycznymi, co można między innymi osiągnąć poprzez oferowane naukowcom studia bioetyczne, ale także stale szkoląc w zakresie bioetyki biologów, biotechnologów i innych specjalistów w zakresie nauk przyrodniczych czy medycznych, rozpoczynając już od studentów uczelni wyższych. Nie można jednak poprzestać na edukacji wyłącznie specjalistów. Konieczne jest również budowanie świadomości zagrożeń bioetycznych w całym społeczeństwie oraz promocja bioetyki jako interdyscyplinarnej dziedziny wiedzy.

Celami projektu są więc: bieżąca identyfikacja najpoważniejszych zagrożeń bioetycznych w zakresie nowych, wyrafinowanych technologii biomedycznych i eksperymentów naukowych, wymiana na powyższy temat wiedzy między ekspertami, zdobywanie i rozpowszechnianie wiedzy naukowej na temat najnowszych odkryć w tym zakresie. Pozyskana wiedza będzie rozpowszechniana na dwóch płaszczyznach: eksperckim i w zakresie szeroko pojętej edukacji społecznej, gdzie będzie ona przedstawiana i rozpowszechniana w sposób maksymalnie przystępny, przy użyciu nowoczesnych, atrakcyjnych technologii medialnych i działań edukacyjnych dla bardzo szerokiego grona odbiorców. Jest to najskuteczniejsza strategia pozwalająca właściwie odpowiedzieć na bieżące zagrożenia bioetyczne.

Projekt kierujemy zarówno do studentów szkół wyższych, studentów studiów podyplomowych z bioetyki, jak i specjalistów – ekspertów w swoich dziedzinach naukowych oraz środowiska medycznego. Planujemy także oparte o technologie multimedialne działania promujące naukę, bioetykę, zamierzamy prowadzić działania informacyjne dla społeczeństwa, prezentujące najnowsze odkrycia w biomedycynie i bieżące doniesienia związane z bioetyką.

W ramach projektu proponujemy 5 działań, które są odpowiedzią na powyżej przedstawione problemy. Są to:

1. Bioethics Lab – nowatorski dwuletni cykl spotkań kierowany głównie do międzynarodowej społeczności bioetyków i naukowców z różnych dziedzin oparty o interdyscyplinarne wykłady wybitnych ekspertów, mające na celu bieżącą identyfikację i wypracowanie odpowiedzi na aktualne zagrożenia bioetyczne związane z rozwojem cywilizacyjnym, a także dyskusję nad „gorącymi” tematami w bioetyce i nauce.

2. Wiosenna Szkoła Bioetyki z programem mentorskim – to program szkoleń eksperckich dla bioetyków, naukowców z różnych dziedzin, personelu medycznego oraz studentów, a także dla Instruktorów Bioetycznych prowadzących poradnictwo w tym zakresie.

3. Bioetyczna edukacja multimedialna i promocja najnowszych odkryć naukowych – to szereg działań edukacyjnych kierowanych zarówno do specjalistów, społeczeństwa, jak i do nauczycieli etyki lub religii w szkołach – gdzie unikalne, wypracowane przez nasz zespół kreatywny i najlepszych ekspertów merytorycznych materiały edukacyjne będą służyć edukacji bioetycznej w różnych grupach wiekowych.

4. Opracowanie nowego, uaktualnionego wydania Przewodnika Bioetycznego: „Przewodnik. Bioetyka dla młodych”. Przewodnik ten to zbiór rzetelnych odpowiedzi na szereg pytań dotyczących podstaw bioetyki i ludzkiego życia. Pozycja ta powstała dzięki pracy ekspertów z dziedziny bioetyki, prawa oraz medycyny. Jest to w prosty sposób przygotowane kompendium wiedzy, po które bardzo chętnie sięgają zarówno uczniowie szkół średnich, jak i studenci. Jest to znakomity podręcznik bioetyki, który może służyć zarówno nauczycielom etyki, jak i katechetom oraz ich uczniom.

5. Bezpłatnie Poradnictwo Bioetyczne. Tematyka wsparcia obejmuje między innymi problemy niepłodności (in vitro, naprotechnologia i adopcja), diagnostyki prenatalnej i preimplantacyjnej, aborcji, ciąży pozamacicznej, proronień, transplantacji, etyki lekarskiej, a także opieki nad pacjentem w stanach terminalnych (uporczywa terapia, sedacja, stosowanie środków przeciwbólowych, reanimacja i resuscytacja, eutanazja).

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka