Strona główna » Państwa członkowskie UNESCO przyjęły rekomendacje w sprawie etyki sztucznej inteligencji

Państwa członkowskie UNESCO przyjęły rekomendacje w sprawie etyki sztucznej inteligencji

by admin
Państwa członkowskie UNESCO przyjęły pierwsze w historii rekomendacje w sprawie etyki sztucznej inteligencji. Dwudziestokilkustronicowe zalecenia zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej 25 listopada 2021 roku w siedzibie UNESCO.

Sztuczną inteligencję współcześnie wykorzystuje bardzo wiele dziedzin nauki, ale nie tylko. Towarzyszy nam ona również podczas codziennych czynności takich jak zakupy internetowe, wyszukiwanie informacji w sieci, automatyczne tłumaczenia czy motoryzacja. Sztuczna inteligencja znajduje dziś swoje zastosowanie również w badaniach przesiewowych w kierunku nowotworów czy też w tworzeniu środowisk integracyjnych dla osób z niepełnosprawnościami. 

UNESCO zauważa jednak, że sztuczna inteligencja niesie ze sobą także „bezprecedensowe wyzwania”. Są nimi m.in. rosnące uprzedzenia etniczne, zagrożenie dla prywatności, godności i podmiotowości, wyzwania związane z ochroną danych czy niebezpieczeństwo masowej inwigilacji.

Sygnatariusze zobowiązują się w dokumencie do opracowania narzędzia legislacyjnego, pozwalającego monitorować sztuczną inteligencję, zwiększenia bezpieczeństwa danych osobowych oraz edukowania społeczeństwa w tym zakresie. Niniejsze rekomendacje są pierwszym tego typu dokumentem, którego zadaniem jest ustalenie pierwszych globalnych normatywnych zasad w zakresie sztucznej inteligencji.

W rekomendacjach podkreślono między innymi, że systemy sztucznej inteligencji nie powinny mieć osobowości prawnej, a odpowiedzialność zawsze powinna spoczywać na osobie fizycznej lub prawnej.

Źródło: www.genethique.org, news.un.org, webcast.unesco.org, unesdoc.unesco.org  

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka