Strona główna » Pierwsza lalka Barbie z zespołem Downa

Pierwsza lalka Barbie z zespołem Downa

by admin
Mattel – amerykańska firma produkująca zabawki – wypuściła na rynek pierwszą w historii lalkę Barbie z zespołem Downa.

Amerykański gigant zabawek nawiązał współpracę z Narodowym Towarzystwem Zespołu Downa (National Down Syndrome Society), aby zaprojektować lalkę, która zwróci uwagę na społeczność osób z trisomią 21. Lisa McKnight z Mattela, cytowana przez BBC, powiedziała, że ma nadzieję, że nowa lalka pomoże w zrozumieniu i nauczy empatii, co przyczyni się do budowania akceptacji w świecie.

Twarz lalki jest bardziej okrągła z mniejszymi uszami, płaskim nosem i oczami w kształcie migdałów, co najczęściej wyróżnia osoby z tą wadą genetyczną. Strój lalki jest bardzo symboliczny. Niebiesko-żółta kolorystyka sukienki nawiązuje do barw związanych ze świadomością zespołu Downa, a motyle są symbolem trisomii 21. Różowy naszyjnik ma trzy groty nawiązujące do trzech chromosomów 21, charakterystycznych dla osób z zespołem Downa. Lalka ma też różowe ortezy stawu skokowego (AFO), często używane przez osoby z trisomią oraz białe tenisówki na zamek błyskawiczny, dzięki czemu dzieci mogą je łatwo zakładać i zdejmować.

Brytyjska modelka z zespołem Downa Ellie Goldstein powiedziała, że poczuła się zmieszana, gdy zobaczyła, że ktoś zrobił Barbie na wzór kobiety takiej jak ona. – Różnorodność jest ważna. Ludzie na świecie muszą widzieć więcej osób takich jak, żebyśmy nie musiały się ukrywać – podkreśliła.

Źródła: mattel.com, bbc.com

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka