Blisko 80% społeczeństwa w Jemenie potrzebuje pomocy humanitarnej, a 70% pomocy medycznej. Polska w swoich działaniach w tym kraju priorytetowo traktuje wsparcie ośrodków zdrowia i pomoc medyczną dla kobiet.
Od 8 lat w Jemenie trwa wojna, która jest m.in. powodem jednego z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych na świecie. Szacuje się, że ponad 19 mln ludzi nie ma zapewnionego bezpieczeństwa żywnościowego, a ponad 6 mln pozostaje na granicy głodu. Codziennie umiera 12 kobiet w połogu, a co godzina jedna jemeńska kobieta umiera podczas porodu.
Jedynym ratunkiem w tak dramatycznej sytuacji jest pomoc międzynarodowa. Niebagatelny udział w niej mają Polska Akcja Humanitarna i Caritas Polska, które od połowy 2019 r., wspierają placówki medyczne w Jemenie. W chwili obecnej z tego wsparcia korzysta 5 ośrodków zdrowia – Al-Memdara, Al-Qualua’a w mieście Aden oraz Al-Fath, Fokam i Imran znajdujące się w okolicy Adenu.
W ten sposób Polska udziela wsparcia ponad 41 tys. osób. Dofinansowuje pensje personelu medycznego, doposaża funkcjonujące w ośrodkach apteki w farmaceutyki i środki higieniczne, remontuje infrastrukturę poradni. Z tych środków prowadzone są także szkolenia dla personelu medycznego, np. położnych, by mogły udzielać pomocy kobietom w ciąży i matkom z dziećmi.
Szacuje się, że w Jemenie 8,1 mln kobiet potrzebuje pomocy ginekologa, w tym opieki położniczej. Wśród nich jest ok. 200 tys. kobiet rodzących wymagających pomocy ratującej życie. Z tego względu Caritas Polska zapewnia opiekę ginekologa we wspieranych przez siebie przychodniach.