Strona główna » Psychiatra i psychoterapeuta: Nie należy bać się mówić o emocjach, także tych trudnych i negatywnych

Psychiatra i psychoterapeuta: Nie należy bać się mówić o emocjach, także tych trudnych i negatywnych

by admin
– Z uczuciami jest tak, że jak my je uznamy i jak je nazwiemy, to one tracą na swojej sile. Nie należy bać się mówić o emocjach, także tych trudnych i negatywnych – mówi psychiatra i psychoterapeuta prof. Krzysztof Krajewski-Siuda, którego wykład o męskiej depresji wygłoszony w ramach drugiej edycji Wiosennej Szkoły Bioetyki został właśnie opublikowany na kanale Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki w serwisie YouTube.

90 proc. samobójstw jest dokonywana przez osoby z depresją. 15 proc. osób chorujących na depresję popełnia samobójstwo, jeśli się nie leczy. Leczeniem ryzyko samobójstwa można zmniejszyć o połowę. 3 do 10 (w Polsce – 6) razy częściej samobójstwa popełniają mężczyźni.

Badania pokazują, że kobiety częściej zapadają na depresję. Natomiast prof. Krzysztof Krajewski-Siuda zwrócił uwagę, że one nie oddają rzeczywistości. Zauważył, że kobietom jest łatwiej werbalizować swoje przeżycia, stąd częściej mówią o swoim smutki i przygnębieniu oraz proszę o pomoc w tej materii. Mężczyźni z kolei będą to przedstawiać w sposób bardziej behawioralny. – Spora część epidemiologów uważa, że nie ma różnic w grupach definiowanych płcią w zapadalności na depresję u kobiet i mężczyzn, tylko my nie zawsze tę depresję u mężczyzn widzimy – podkreśla psychiatra i psychoterapeuta.

Głównymi objawami depresji są spadek nastroju, spadek napędu i anhedonia, czyli niemożliwość przeżywania radości, które utrzymują się conajmniej dwa tygodnie. Dodatkowe objawy to osłabienie koncentracji i uwagi, niska samoocena i mała wiara w siebie, poczucie winy, czarne widzenie przyszłości, myśli i czyny samobójcze, zaburzenia snu, zmniejszony apetyt. Prof. Krajewski-Siuda zauważa, że w przypadku mężczyzn główne objawy nie zawsze są widoczne, a te dodatkowe wysuwają się na plan pierwszy. Z reguły depresja u mężczyzny zaczyna się od większej drażliwości i szeregu zachowań typu acting-out, które mają na celu zneutralizowanie negatywnych emocji – mogą to być zarówno używki, jak i zwiększenie aktywności fizycznej. 

Przyczynami męskiej depresji są: stres, zmiany życiowe, choroby, problemy związane z pracą, trudne relacje, samotność, brak akceptacji. Sposobami radzenia sobie z depresją są farmakoterapia i psychoterapia. – Gdy już mężczyzna przychodzi do gabinetu psychiatry, to przychodzi z ciężką, albo umiarkowanie ciężką postacią depresji. Wtedy oba te sposoby leczenia są ważne – podkreśla psychiatra i psychoterapeuta.

– Z uczuciami jest tak, że jak my je uznamy i jak je nazwiemy, to one tracą na swojej sile. Nie należy bać się mówić o emocjach, także tych trudnych i negatywnych – wskazywał na profilaktykę prof. Krajewski-Siuda. – Nie wahaj się szukać pomocy, bo psychiatra nie jest chyba takim strasznym diabłem, jak go piszą – zakończył.

Wykład jest dostępny na kanale Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki w serwisie YouTube:

Wiosenna Szkoła Bioetyki to program szkoleń eksperckich dla bioetyków, naukowców z różnych dziedzin, personelu medycznego, studentów oraz wszystkich zainteresowanych, którzy w swojej pracy i środowisku spotykają się z tematami bioetycznymi. Druga edycja odbyła się w Krakowie w dniach 14-15 kwietnia 2023 r.

Wiosenna Szkoła Bioetyki to jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka