Journal of Biomedical Engineering donosi, że chińscy naukowcy z Instytutu Inżynierii i Technologii Biomedycznej w Suzhou zbudowali sztuczną macicę zdolną do symulowania funkcji kobiecej macicy. Według naukowców celem tego projektu było zwiększenie szans na przeżycie wcześniaków urodzonych około 24. tygodnia ciąży i tym samym ograniczenie negatywnych konsekwencji przedwczesnego porodu dla ich zdrowia.
Chińska gazeta informuje, że dzięki temu urządzeniu blisko już do prowadzenia ludzkiej ciąży „bez potrzeby matki”. Badania nad stworzeniem sztucznej macicy prowadzą również amerykańscy naukowcy, którzy w 2017 roku dzięki prototypowi sztucznej macicy doprowadzili do prawidłowego rozwoju ośmiu przedwcześnie urodzonych owiec. Z kolei w ubiegłym roku media doniosły o sukcesie naukowców z Instytutu Naukowego Weizmanna w Izraelu, którym w stworzonej przez siebie sztucznej macicy udało się wyhodować zarodki myszy.
Perspektywa sztucznej ciąży i macicy rodzi jednak pewne pytania natury etycznej. Julio Tudela z Obserwatorium Bioetycznego Instytutu Nauk Przyrodniczych Katolickiego Uniwersytetu w Walencji podkreśla, że istnieje różnica między stworzeniem środowiska podobnego do ludzkiej macicy i gwarantującego rozwój bez niepożądanych konsekwencji u przedwcześnie urodzonego dziecka a możliwością prowadzenia ludzkiej ciąży od początkowych etapów rozwoju embrionalnego poza organizmem matki.
W pierwszym przypadku byłaby to doskonała wiadomość, bo urządzenie przyczyniłoby się do ocalenia życia i zdrowia wielu wcześniaków. Ale podejrzewa się, że w państwach takich jak Chiny i krajach pierwszego świata, gdzie odnotowuje się spadek dzietności i postuluje „uwolnienie kobiet od ciąży”, tego typu urządzenie może dawać możliwość „sztucznego produkowania jednostek” i to na skalę masową. – Ciąża to znacznie więcej niż biologiczne wsparcie i odżywianie zarodka lub płodu – zaznacza Julio Tudela dodając, że interakcja między matką a jej dzieckiem w czasie ciąży idzie znacznie dalej i obejmuje czynniki immunologiczne, metaboliczne, genetyczne i psychologiczne, a poza tym wiele tych procesów jeszcze nie jest dobrze przebadanych.
Niektóre z odkryć przedstawiane jako postęp naukowy skrywają poważne ryzyko problemów dla ludzkości. Julio Tudela uważa, że tak może być w przypadku sztucznej macicy stworzonej przez naukowców z Suzhou. – Przedstawiając to narzędzie jako alternatywę dla naturalnej ciąży, można wypaczyć szczytny cel, którym jest przeznaczenie tego urządzenia do ochrony życia i poprawy zdrowia wcześniaków – pisze Julio Tudela.