Parlament austriacki uchwalił w połowie grudnia ustawę, która dopuszcza wspomagane samobójstwo w przypadku osób poważnie chorych lub znajdujących się w stanie terminalnym. Projekt nowej ustawy był odpowiedzią rządu na wezwanie przez Trybunał Konstytucyjny w 2020 roku do zrewidowania ówczesnego zakazu wspomaganej śmierci.
Ustawodawcy zatwierdzili nowe przepisy większością głosów. Jak zaznacza portal „Euronews” – zmiana w prawie była nieunikniona po tym, jak w zeszłym roku sąd federalny uchylił przepis prawa karnego zakazujący wszelkich form pomocy tym, którzy chcą się zabić.
Nowe prawo wejdzie w życie 1 stycznia 2022. Od nowego roku każda osoba poważnie chora lub znajdująca się w stanie terminalnym, w wieku minimum 18 lat, będzie mogła złożyć wniosek o możliwość dokonania wspomaganego samobójstwa. Od złożenia wniosku do wspomaganej śmierci będzie musiało upłynąć przynajmniej 12 tygodni w przypadku osób poważnie chorych oraz 2 tygodnie w przypadku chorych terminalnie.
Ustawa o wspomaganym samobójstwie znosi w Austrii dotychczasowy absolutny zakaz zabijania osób u kresu życia. Otwiera ona tym samym drogę do kolejnych zmian w prawie w tym zakresie.
Biskup pomocniczy Wiednia, Christoph Schönborn, komentując obecną zmianę prawa, przypomniał słowa swojego poprzednika, Franza Königa, że „człowiek nie powinien umierać z ręki człowieka, lecz trzymany przez drugiego człowieka za rękę”. Etycznym rozwiązaniem i odpowiedzią na cierpienie człowieka u kresu życia, w tym osób terminalnie chorych, jest opieka paliatywna i hospicyjna, która szanując godność osoby, uśmierzając jej cierpienie i zapewniając holistyczna opiekę, nie przyspiesza i nie powoduje jej śmierci.