Strona główna » Badanie krwi matki może pomóc w rozpoznaniu ryzyka przedwczesnego porodu

Badanie krwi matki może pomóc w rozpoznaniu ryzyka przedwczesnego porodu

by admin
Przeprowadzone przez amerykańskich naukowców badania sugerują, że analiza krwi ciężarnej kobiety może pomóc w identyfikacji ryzyka przedwczesnego porodu.

Odkrycie naukowców z Michigan State University pozwoliłoby nie tylko rozpoznać ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, ale również monitorować kobietę odpowiednio wcześniej i zapewnić jej opiekę medyczną.

Jak informuje „Right to Live News”, dr Hanne Hoffmann i jej współpracownicy objęli badaniem 157 matek bez problemów zdrowotnych lub historii przedwczesnych porodów, z czego 51 z nich doświadczyło następnie przedwczesnego porodu. Naukowcy przeanalizowali dane z drugiego trymestru ciąży pod kątem biomarkerów, które mogą sygnalizować ryzyko przedwczesnego porodu.

Naukowcy we krwi kobiet, u których wystąpił przedwczesny poród, odnotowali niższy poziom mRNA kodującego białka zegara biologicznego: CRY2 i CLOCK. To właśnie te dane genetyczne pozwoliłyby stwierdzać potencjalne ryzyko przedwczesnego porodu.

Odkrycie to wymaga jednak potwierdzenia w dalszych badaniach i analizach. Następnym krokiem, który naukowcy muszą podjąć to dokładne określenie pochodzenia zaburzeń działania genów CRY2 i CLOCK, czy zmiany pojawiają się u matki, płodu czy w obrębie łożyska. Starają się oni również porównać dane genetyczne kobiet zdrowych z kobietami z historią przedwczesnych porodów, aby ustalić czy nowy test mógłby być pomocny dla zagrożonych przedwczesnym porodem matek, jako wczesny marker diagnostyczny.

Źródło: righttolife.org.uk, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov  

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka