Na kanale Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki w serwisie YouTube opublikowano wykład dr. Tomasza Terlikowskiego „Samobójstwa a media. Czy istnieją jeszcze granice etyki dziennikarskiej?” wygłoszony w ramach drugiej edycji Wiosennej Szkoły Bioetyki.
Filozof i publicysta zwrócił w nim uwagę na trzy wydarzenia: śmierć Mikołaja Filiksa, samobójstwo piłkarza Andrzeja Iwana, o którym wiedział dziennikarz Krzysztof Stanowski, „pandemię samobójstw” wśród osób małoletnich. Wskazał też na społeczno-polityczny kontekst tych wydarzeń. Wymienił podział polityczny rozbijający tkankę społeczną, dynamiczny rozwój mediów tożsamościowych, wpływ mediów społecznościowych oraz zmieniające się podejście do samobójstw i eutanazji.
Wskazał na zasady etyki medialnej w tym obszarze. O samobójstwach nie należy informować w tonie sensacyjnym, nie można stygmatyzować bliskich osób popełniających samobójstwa, nie można tego aktu gloryfikować i nadmiernie o nim informować. Zwrócił uwagę także na efekt Wertera, czyli zjawisko, gdy po medialnym nagłaśnianiu samobójstw wzrasta ich liczba w rzeczywistości.
Tomasz Terlikowski zastanawiał się, dlaczego te zasady nie zadziałały w omawianych przez niego przypadkach. Stwierdził, że polskie społeczeństwo jest głęboko podzielone i jedno z tych samobójstw stało się przedmiotem „wojny plemiennej” ze względu na nadanie mu wymiaru politycznego. Jeśli chodzi o drugi przypadek, zaznaczył, że część opinii publicznej dopuszcza eutanazję i samobójstwo, jako moralny wybór dorosłej osoby.
Wykład jest dostępny na kanale Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki w serwisie YouTube:
Wiosenna Szkoła Bioetyki to program szkoleń eksperckich dla bioetyków, naukowców z różnych dziedzin, personelu medycznego, studentów oraz wszystkich zainteresowanych, którzy w swojej pracy i środowisku spotykają się z tematami bioetycznymi. Druga edycja odbyła się w Krakowie w dniach 14-15 kwietnia 2023 r.
Wiosenna Szkoła Bioetyki to jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.
Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.
Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.