Kanadyjskie prawo dotyczące samobójstwa wspomaganego medycznie uznawane jest obecnie za najbardziej permisywne na świecie. Lobby na rzecz eutanazji nie zamierza jednak zwalniać tempa. Kanadyjski Parlament rozpocznie prace nad raportem Specjalnej Mieszanej Komisji do spraw Pomocy Medycznej w Umieraniu (Medical Assistance in Dying) – w raporcie tym rekomenduje się wprowadzenie eutanazji dla „niepełnoletnich, dojrzałych pacjentów”.
Twórcy raportu przekonują, że młodzi ludzie chorzy terminalnie, których śmierć ma nastąpić „nieuchronnie” i „w najbliższej przyszłości”, powinni mieć dostęp do samobójstwa wspomaganego medycznie, także bez zgody rodziców. Już dziś młodzi Kanadyjczycy mogą podjąć decyzję o przerwaniu leczenia ratującego życie. Nie wiadomo, w jakim tempie będą postępować prace nad raportem. W minionym miesiącu zdecydowano o odroczeniu prac nad ustawą wprowadzającą samobójstwo wspomagane dla osób zmagających się ze zdrowiem psychicznym.
Działacze na rzecz zniesienia eutanazji biją na alarm. Program wprowadzenia eutanazji dla dzieci określają jako „nieprzemyślany” i „przerażający”. Organizacje takie jak Not Dead Yet czy Euthanasia Prevention Coalition mówią otwarcie – Kanada znajduje się na równi pochyłej. Wszystkie możliwe ograniczenia i zabezpieczenia, jakie obiecywano społeczeństwu przy wprowadzaniu permisywnego prawa, są w tym momencie znoszone przez kolejne decyzje polityków. Jedną z takich nieprzekraczalnych granic miało być zarezerwowanie prawa do eutanazji wyłącznie dla osób pełnoletnich, posiadających pełną zdolność do czynności prawnych.
– Nastolatki nie znajdują się w sytuacji pozwalającej na uczciwe wydanie oceny – popełnić samobójstwo czy nie popełnić. Każdy nastolatek z niepełnosprawnością, który wciąż słyszy, że jego życie jest bezsensowne i godne pożałowania, będzie zmagał się z depresją, i oczywiście będzie chciał umrzeć – mówi Amy Hasbrouck z Not Dead Yet. Mike Schouten (Stowarzyszenie dla Zreformowanej Akcji Politycznej ARPA). Ojciec zmarłego na nowotwór osiemnastolatka wyraża przekonanie, że wprowadzenie samobójstwa wspomaganego dla dzieci byłoby dla jego syna Markusa „jasnym sygnałem, że jego opiekunowie postawili na nim krzyżyk”.
Eutanazja, rozumiana jako podanie przez lekarza leków w celu pozbawienia życia pacjenta, jest dziś legalna w Belgii, Kanadzie, Kolumbii, Luksemburgu, Holandii, Nowej Zelandii i Hiszpanii, a także w kilku stanach w Australii. Do legalizacji podobnych praktyk doszło jednak również w innych państwach – przykładowo część stanów USA zezwala na przyjęcie śmiertelnej dawki leków przez samego pacjenta w obecności lekarza.