Brytyjski Institute of Medical Ethics opublikował wyniki badań, z których wynika, że w krajach, gdzie zalegalizowano wspomagane samobójstwo i eutanazję, wzrasta liczba samobójstw.
W Europie eutanazję legalnie wykonuje się w Holandii, Belgii, Luksemburgu i Hiszpanii, a w Szwajcarii, Austrii i Niemczech można obecnie dokonać tzw. wspomaganego samobójstwa. Jednym z czołowych argumentów za legalizacją takich procedur jest twierdzenie, iż skutkują one mniejszą liczbą samobójstw w społeczeństwie.
Tezę tę obala raport „Euthanasia, Assisted Suicide and Suicide Rates in Europe” przygotowany przez Institute of Medical Ethics na temat eutanazji i samobójstw w latach 1990-2016, który został opublikowany w The Journal of Ethics in Mental Health. W krajach, gdzie eutanazja jest legalna, znacznie wzrósł zarówno odsetek samobójstw wspomaganych, jak i zaplanowanych samobójstw przeprowadzanych z własnej inicjatywy. Różnica jest wyraźna w porównaniu z krajami sąsiednimi, gdzie takiego prawa nie ustanowiono.
– To nie pomoże ograniczyć liczby samobójstw, a wręcz przeciwnie: będzie skutkować wyższą liczbą przypadków, gdy ktoś przedwcześnie zakończy swoje życie. Legalizacja tego, co eufemistycznie nazywa się ‘wspomaganym umieraniem’, zagraża życiu osób starszych, przewlekle i poważne chorych. Musimy bardzo wyraźnie powiedzieć wszystkim ludziom, że bez względu na ich wiek, niepełnosprawność czy chorobę nie powinni czuć, że są ciężarem dla społeczności. Są pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa i rodziny ludzkiej. Wszyscy jesteśmy ubogaceni ich obecnością – podkreśla autor badań, David Jones, dyrektor oksfordzkiego Centrum Bioetyki The Anscombe, cytowany przez portal Crux.
Komentarz: W ostatnich latach coraz częściej w stosunku do eutanazji i wspomaganego samobójstwa stosuje się eufemizmy typu „wspomagane samobójstwo”, „dobra, godna śmierć”, „ śmierć na własnych warunkach”, które mają na celu oswojenie z tematem i stworzenie wrażenia, że eutanazja to wygodna, bezbolesna i najkorzystniejsza forma zakończenia życia danej jednostki oraz wybór, do którego każdy ma prawo. Podejmowanie decyzji dotyczącej zakończenia własnego życia a nawet życia innych osób jest wtedy znacznie łatwiejsze.