Strona główna » W Arabii Saudyjskiej wielbłądy „korzystają” z osiągnięć medycyny estetycznej

W Arabii Saudyjskiej wielbłądy „korzystają” z osiągnięć medycyny estetycznej

by admin

Skrajnie nieetyczne upiększanie zwierząt na masową skalę, za pomocą narzędzi dotychczas stosowanych w medycynie estetycznej u ludzi, stało się faktem. W konkursie króla Arabii Saudyjskiej na najpiękniejszego wielbłąda zdyskwalifikowano w tym roku ponad 40 właścicieli wielbłądów: stosowali oni u swoich zwierząt botoks, sztuczne wypełniacze ust czy indukowane hormonalnie zwiększenie masy mięśniowej tylko po to, aby ubiegać się o wysokie miejsca w konkursie oraz aby sprzedawać zwierzęta po wyższych cenach.

Od kilku lat podczas konkursu na najpiękniejszego wielbłąda w Arabii Saudyjskiej (w ramach Królewskiego Festiwalu Wielbłądów) weterynarze nadzorujący konkurs wykrywają coraz więcej przypadków nielegalnego upiększania tych zwierząt. W tym roku za pomocą „zaawansowanych metod” detekcji weterynarze udokumentowali na festiwalu ulepszanie zwierząt na niespotykaną dotychczas skalę, które dotyczyło ponad 140 biorących udział w konkursie wielbłądów.

W asortymencie środków upiększających w tym roku dominował niwelujący zmarszczki botoks, sztuczne wypełnianie warg i okolic nozdrzy, ich sztuczne wydłużanie, zastrzyki hormonalne podawane w celu zwiększenia masy mięśniowej i gumki recepturki mające na celu „podpompowanie” określonych fragmentów kończyn.

W krajach arabskich wielbłądy są nie tylko szanowane, są także źródłem dużych zysków, dlatego większość zwierząt jest zaczipowana. Koszty przygotowania jednego zwierzęcia do konkursu to nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów amerykańskich (bardzo kosztowne zabiegi w wielbłądzich salonach piękności plus ewentualne niedozwolone środki wspomagające). Inwestycja ta może jednak się bardzo opłacić, gdyż główna nagroda dla najpiękniejszego zwierzęcia to ogromne pieniądze – wynosi ona aż 66 milionów dolarów amerykańskich, a całkowita pula nagród na festiwalu to ponad 90 milionów dolarów.

Festiwal organizowany jest w północnej części Rijadu i odbywa się na powierzchni 32 kilometrów kwadratowych. W tym roku festiwal, będący wielkim świętem kulturalnym i biznesowym, połączonym z targami najlepszych wielbłądów, rozpoczął się 1 grudnia i zakończy się po 40 dniach. Przewiduje się, że w wydarzeniu weźmie udział łącznie 140 tysięcy osób. Do dyspozycji goście mają eleganckie hotele, centra wystawiennicze, pawilony targowe, a nawet centrum SPA. 

W kolejnych latach można spodziewać się zarówno większej liczby wykrytych przypadków sztucznego ulepszania zwierząt konkursowych, jak i nowych, coraz bardziej wyrafinowanych technik mających na celu zarówno osiągnięcie wysokich pozycji w konkursach wielbłądziej piękności, jak i osiągnięcie wyższych cen na targach tych zwierząt. Jakiekolwiek regulacje etyczne na terenie krajów arabskich w tym zakresie nie istnieją, a cierpieniem wielbłądów przejmuje się niewiele osób w tej branży. 

Źródło: www.aljazeera.com, edition.cnn.com, www.abc.net.au

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka