Strona główna » Czy korzystanie z Facebooka ma związek z zaburzeniami odżywiania? 

Czy korzystanie z Facebooka ma związek z zaburzeniami odżywiania? 

by admin
Pandemia i związana z nią izolacja społeczna zwiększyła liczbę użytkowników mediów społecznościowych na całym świecie. Jednocześnie zaobserwowano, że choć dystans społeczny jest ważnym środkiem zapobiegawczym w rozprzestrzenianiu się koronawirusa, może on również niejednokrotnie wiązać się z negatywnymi skutkami psychologicznymi. Włoscy naukowcy podjęli próbę zbadania związku korzystania z Facebooka ze strachem przed COVID-19 oraz zaburzeniami odżywiania.

W badaniu wzięło udział 115 osób w wieku około 28 lat ze zgłoszonymi przez siebie dysfunkcyjnymi zachowaniami żywieniowymi. Byli oni badani przy pomocy ankiety internetowej dwa razy – podczas pierwszego lockdownu we Włoszech, a następnie dwa miesiące później. W ankietach uwzględniono korzystanie z Facebooka, dysfunkcyjne zachowania żywieniowe oraz poziom strachu przed COVID-19.

Interpretacja wyników pokazała, że podczas pandemii nasiliły się zaburzenia świadomości żywieniowej uczestników badania. Wyższy strach przed COVID-19 korelował pozytywnie z czasem spędzonym na Facebooku, co z kolei miało skutek w zaburzonym postrzeganiu żywienia. 

Opublikowane na łamach „Psychiatria BMC” badanie jest według autorów pierwszym tego typu badaniem, w którym wzięto pod lupę wpływ dysfunkcyjnego korzystania z Facebooka podczas pandemii COVID-19 pośród osób cierpiących na dysfunkcyjne zachowania żywieniowe zgłaszane przez samych pacjentów. Podczas włoskiego lockdownu stwierdzono u tych osób spójny związek pomiędzy korzystaniem z mediów społecznościowych a problemami żywieniowymi. 

Podsumowując, wyniki badania sugerują wpływ dysfunkcjonalnego korzystania z Facebooka na nasilenie zaburzonych przekonań związanych z jedzeniem podczas pandemii. Niniejsze obserwacja może stanowić zachętę do dalszych badań w tym temacie oraz do wdrożenia odpowiedniej profilaktyki wśród osób znajdujących się w grupie ryzyka.

Źródło: bmcpsychiatry.biomedcentral.com 

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka