Strona główna » Portugalia: Ustawa dopuszczająca eutanazję niezgodna z konstytucją

Portugalia: Ustawa dopuszczająca eutanazję niezgodna z konstytucją

by admin
30 stycznia portugalski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przyjęta w grudniu ub.r. przez Zgromadzenie Republiki (parlament) ustawa legalizująca eutanazję jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Sędziowie wskazali, że dokument nie precyzuje jasno, w jakich przypadkach można dopuszczać pacjentów do eutanazji.

Większość sędziów trybunału zakwestionowała przepisy z powodu możliwości ich sprzecznej interpretacji. Joao Caupers, przewodniczący portugalskiego TK stwierdził, że zawarte w ustawie sformułowanie, że do śmierci wspomaganej można zakwalifikować osoby „cierpiące fizycznie, psychologicznie i duchowo” jest nieprecyzyjne, bo nie wskazuje czy osoba dopuszczona do eutanazji ma doświadczać wszystkich tych cierpień równocześnie, czy też wystarczy, że odczuwa cierpienie w jednej z tych sfer.

Była to trzecia od 2021 r. nieudana próba zalegalizowania tzw. śmierci wspomaganej przez jednoizbowy parlament Portugalii, w której rządzi Partia Socjalistyczna.

Ustawa dopuszczająca eutanazję w Portugalii przewidywała, że do wspomaganego samobójstwa mogłyby przystąpić osoby doświadczające skrajnego cierpienia oraz nieodwracalnych zmian chorobowych. Dokonanie eutanazji, jak przewidywały nowe przepisy, byłoby możliwe po wcześniejszych konsultacjach pacjenta z komisją lekarską.

Źródło: PAP, KAI

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka