Strona główna » Prof. Moniuszko: sztuczna inteligencja to doskonałe wsparcie, ale nie zastępstwo człowieka w medycynie

Prof. Moniuszko: sztuczna inteligencja to doskonałe wsparcie, ale nie zastępstwo człowieka w medycynie

by admin
– Sztuczna inteligencja nie może zastępować człowieka w medycynie, a powinna go wspomagać – mówi prof. Marcin Moniuszko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podczas konferencji naukowej „Horyzont bliżej Ciebie” zwrócił uwagę, że pomimo obaw i niepewności, które budzi rozwój nowych technologii, medycyna nie powinna rezygnować z dobrodziejstw, które niesie ze sobą sztuczna inteligencja.

Według prof. Moniuszki sztuczna inteligencja odgrywa ważną rolę w badaniach klinicznych. – Algorytmy sztucznej inteligencji mają możliwość doskonałego przeczesywania całych kohort pacjentów z poszczególnymi rozpoznaniami, genotypem czy innymi cechami – mówi profesor, ale podkreśla, że ich skuteczność zależy od baz danych, z których korzystają. Dlatego postuluje ujednolicenie systemu zbierania danych od pacjentów i zagwarantowanie ich prawnej ochrony – wtedy mogą stać się „potężnym źródłem informacji” dla lekarzy i naukowców.

Źródło: PAP

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka