Strona główna » Robot MazorX po raz pierwszy w Polsce pomógł zoperować kręgosłup

Robot MazorX po raz pierwszy w Polsce pomógł zoperować kręgosłup

by admin
W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie odbyły się pierwsze operacje kręgosłupa z zastosowaniem unikalnego robota MazorX, jedynego takiego w Polsce i jednego z 13 w Europie.

4 godziny trwała pierwsza w Polsce operacja z wykorzystaniem robota MazorX. Jak podaje PAP, lekarze wykonali zabieg pacjentce cierpiącej na zwyrodnienie kręgosłupa objawiające się długotrwałymi bólami i ograniczaniem poruszania się. 

Operację z użyciem robota MazorX przeprowadził zespół prof. dra hab. n. med. Andrzeja Maciejczaka, kierownika Kliniki Neurochirurgii tarnowskiego szpitala współpracującej z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Robot jest bardzo przydatny w dużych deformacjach kręgosłupa i ich korekcji. To trudne operacje. Robot pozwala je zaplanować i precyzyjnie przeprowadzić poprzez dokładne rozmieszczenie implantów i ich połączenie, co nie zawsze jest możliwe przy operacji bez jego pomocy – zaznaczył prof. Maciejczak, cytowany w informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

W Polsce jest kilka robotów kręgosłupowych, ale ten w Tarnowie, w odróżnieniu od innych, pozwala zaplanować, a potem zrealizować operację kręgosłupa ze wspomaganiem sztucznej inteligencji. Operacja planowana jest w aplikacji komputerowej, na wirtualnym modelu kręgosłupa konkretnego pacjenta, stworzonym na podstawie tomografii komputerowej. Umieszcza wirtualnie w kręgach śruby oraz implanty, i tak zaplanowaną operację wgrywa do komputera robota. W czasie operacji robot ustawia ramię nad wytyczonymi celami w kręgosłupie. Wystarczy, że przez prowadnicę tego ramienia chirurg nawierci otwory pod śruby i wkręci je bez obawy, że zboczy z celu.

Mazor X został stworzony z myślą o wspomaganiu chirurgów w korekcjach najtrudniejszych deformacji i chorób kręgosłupa, zarówno na etapie planowania operacji w 3D przy biurku w gabinecie lekarskim, jak i potem na sali operacyjnej. Zastosowana technologia pozwala zoperować tych, którzy – ze względu na zbyt wysokie ryzyko operacyjne – do tej pory nie mogli być operowani, a także przez swoją precyzję minimalizuje ewentualne skutki uboczne czy czas rekonwalescencji pacjenta.

Do tej pory w tarnowskiej Klinice Neurochirurgii przeprowadzono 7 takich zabiegów.

Źródła: PAP, UMWM

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka