Strona główna » Rosną liczby przeszczepów narządów w Izraelu i USA

Rosną liczby przeszczepów narządów w Izraelu i USA

by admin

Według danych za rok 2022 r. zarówno w Izraelu, jak i w Stanach Zjednoczonych odnotowano roczne wzrosty liczby przeszczepionych narządów.

W Izraelu w 2022 r. wykonano 92 przeszczepy wątroby, 61 – płuc, 32 – serc (wzrost o 8), 759 – rogówki. Wzrosła też liczba dawców nerek wśród członków rodzin, z 58 w 2021 r. do 133 w 2022 r. Dane opublikowało Izraelskie Narodowe Centrum Transplantacji.

Jak wyjaśnia prof. Rafael Beyar, przewodniczący Komitetu Sterującego Krajowym Centrum Transplantacji, Izrael w zakresie pobierania nerek od żywych dawców rozpoczął współpracę z Czechami i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a kontynuuje z Austrią. Niestety, mimo wzrostu liczby transplantacji rośnie także liczba osób oczekujących na transplantacje oraz zmarłych w oczekiwaniu na przeszczepy. 

Tymczasem w 2022 r. w Stanach Zjednoczonych wykonano milionowy przeszczep. Tylko w ubiegłym roku przeprowadzono w USA 42 887 transplantacji – ponad 36 400 od zmarłych osób i 6466 od żywych dawców. Wykonano ponad 25 000 przeszczepów nerek, co jest najwyższą dotychczasową liczbą odnotowaną w ciągu jednego roku. Dane statystyczne udostępniła United Network for Organ Sharing – amerykańska sieć pozyskiwania i przeszczepiania narządów, współpracująca z rządem federalnym.

Źródło: genethique.org

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka