Strona główna » Wirtualny dotyk wspomaga prawdziwą operację

Wirtualny dotyk wspomaga prawdziwą operację

by admin
Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds opracowali rozwiązanie, które pomoże chirurgom w czasie zabiegów laparoskopowych poczuć opór tkanek, czego nie dało się uzyskać wcześniej obserwując jedynie pole operacyjne samą kamerą.

Zabiegi chirurgiczne wykonywane laparoskopowo, czyli wprowadzając potrzebne narzędzia przez niewielkie nacięcie skóry, są mniej inwazyjne od tradycyjnych operacji, a przez to bezpieczniejsze dla pacjenta. Problem stanowi tylko niemożliwość oceny twardości tkanki czy odczucia jej reakcji na ucisk.

Zespół studentów z Uniwersytetu w Leeds opracował rozwiązanie, które może rozwiązać tę trudność. Odpowiednie czujniki umieszczone na mechanicznym ramieniu, którym steruje chirurg-operator, dokonują oceny gęstości tkanki i wysyłają informację do głównego komputera urządzenia. W odpowiedzi generowany jest opór stawiany przez ramię – w ten sposób chirurg może dosłownie poczuć opór tkanki.

Źródło: portal.abczdrowie.pl

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka