Strona główna » Stworzono pierwszy implant mający leczyć depresję

Stworzono pierwszy implant mający leczyć depresję

by admin
Firma Inner Cosmos stworzyła podskórny implant, który ma zastosowanie w leczeniu depresji. Implant został wszczepiony pacjentowi z amerykańskiego Saint Louis na roczny okres próbny. W najbliższych miesiącach mają odbyć się zabiegi dla kolejnych ochotników.

Według twórców, implant wysyła drobne impulsy elektryczne, które oddziałują na obszar mózgu  związany z występowaniem depresji. Impulsy są generowane podczas codziennej 15-minutowej sesji. Pierwszy implant został już wszczepiony pacjentowi na okres jednego roku. Inner Cosmos planuje dalsze badania implantów antydepresyjnych na większej grupie pacjentów.

Jak podają specjaliści, implant ma również inne, ważne zastosowanie – jest w stanie monitorować zaburzenia emocjonalne i depresyjne. Dzięki temu lekarze po raz pierwszy będą mieli dostęp do tego typu informacji. Może to usprawnić proces leczenia oraz ogólną diagnostykę depresji.

Implant składa się z dwóch części: elektrody znajdującej się pod powierzchnią skóry oraz z części zewnętrznej. Ta druga jest wymienialna i umieszcza się ją na skórze głowy. Nie musi także być stale zamocowana, a nakłada się ją tylko podczas sesji terapeutycznych. Część podskórna wszczepiana jest podczas stosunkowo prostego zabiegu trwającego zaledwie 30 minut. 

Założyciel firmy – Meron Gribetz – wiąże sporo nadziei z nowo powstałym wynalazkiem. – Wierzymy, że nasze podejście może wesprzeć osoby cierpiące na depresję, a ostatecznie pomóc również w leczeniu innych zaburzeń poznawczych – komentuje. Celem Inner Cosmos jest odejście od tradycyjnego wykorzystania środków farmakologicznych do używania „bardziej efektywnych metod leczenia”.

Na rynku wiele firm prowadzi wyścig w obszarze rozwoju implantów. Są prowadzone badania w zakresie diagnostyki i leczenia wielu chorób. Przykładowo wszczepiony w szpitalu w Bristolu implant może niwelować objawy Parkinsona. Wielu innowatorów, lekarzy i specjalistów upatruje w tych technologiach ostatecznego lekarstwa na choroby związane z zaburzeniami mózgu, a badania takie jak te prowadzone przez Inner Cosmos okazują się być wysoce obiecujące.

Źródło: dailymail.co.uk

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka