Strona główna » Badania: brak obserwowanego wpływu szczepionek mRNA na rezerwę jajnikową

Badania: brak obserwowanego wpływu szczepionek mRNA na rezerwę jajnikową

by admin
Według badań opublikowanych 22 grudnia przez „Human Reproduction”, szczepionki mRNA nie wpływają na rezerwę jajnikową u kobiet. W badaniach nie zaobserwowano żadnej zmiany w poziomach hormonu antymüllerowskiego (AMH) w okresie trzech miesięcy po szczepieniu przeciwko COVID-19 szczepionką mRNA.

Dr Aya Mohr-Sasson z Sheba Medical Center w Tel-Hashomer w Izraelu wraz ze współpracownikami przeprowadziła badanie prospektywne z udziałem 129 kobiet w wieku rozrodczym (18 do 42 lat) zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki Pfizer-BioNTech przeciwko COVID-19 w odstępie 21 dni. Próbki krwi pod kątem poziomu AMH pobrano przed pierwszym podaniem szczepionki oraz po trzech miesiącach. 

U kobiet poddanych obserwacji po trzech miesiącach zaobserwowano podwyższony poziom przeciwciał koronawirusa, jednak nie znaleziono u nich związku pomiędzy poziomem przeciwciał a poziomem AMH. Wyniki tej obserwacji mogą świadczyć o tym, że szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 po trzech miesiącach od przyjęcia pierwszej dawki nie mają wpływu na rezerwę jajnikową u kobiet.

Źródło: medicalxpress.com 

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka