Strona główna » Badania potwierdzają: muzyka pozytywnie wpływa na rozwój dzieci z zespołem Downa

Badania potwierdzają: muzyka pozytywnie wpływa na rozwój dzieci z zespołem Downa

by admin
Przeprowadzone przez zespół hiszpańskich naukowców badania potwierdzają pozytywny wpływ muzyki na rozwój i leczenie dzieci z zespołem Downa. Badanie objęło analizę 19 artykułów naukowych opublikowanych od 2000 roku na łamach różnych czasopism w dziedzinie edukacji, sztuki i nauk społecznych.

Wyniki przeprowadzonego przeglądu potwierdzają, że muzyka korzystnie oddziałuje na rozwój dzieci z trisomią 21. chromosomu w czterech obszarach: motorycznym (pozytywny wpływ wykazało 5% badań), komunikacyjnym (10%), społecznym i emocjonalnym (37%), poznawczym (16%) oraz mieszanym (32%).

Obserwacje i analizy pokazują potrzebę dalszych badań w tym zakresie, które uwzględniłyby bardziej szczegółowe dane odnośnie stosowanych metodologii. Autorzy badania podkreślają również wartość uwzględnienia w badaniach innych dziedzin, takich jak np. neuronauki.

Źródło: Moreno-Garcia Gemma, Monteagudo-Chiner Pablo & Alberto Cabedo-Mas (2020) The role of music in the development of children with Down syndrome: a systematic review, Interdisciplinary Science Reviews, 45:2, 158-173, DOI: 10.1080/03080188.2020.1755556

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka