Nastolatki doświadczające cyberprzemocy są częściej narażone na myśli lub próby samobójcze – wynika z badań dr. Rana Barzilaya ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii.
Celem zespołu psychiatry z Filadelfii było zbadanie, czy doświadczenia związane z cyberprzemocą i jej popełnianie są odrębnymi stresorami, różniącymi się od innych form agresji rówieśniczej, które mogą mieć wpływ na samobójstwa we wczesnym okresie dojrzewania. Narodowe Instytuty Zdrowia (ang. National Institutes of Health, NIH), które zleciły badania, na swoich stronach internetowych zwracają uwagę, że samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków i młodych dorosłych w Stanach Zjednoczonych.
Uczestnicy badania w ankiecie deklarowali czy doświadczyli lub dopuścili się cyberprzemocy, która została zdefiniowana jako: „celowe próby skrzywdzenia innej osoby lub bycia dla niej złośliwym online, w wiadomościach (w tym w czatach grupowych) lub w mediach społecznościowych (takich jak Instagram lub Snapchat)”.
Prawie 9% badanych zgłosiło, że doświadczyło cyberprzemocy, a mniej niż 1% przyznało, że dopuszcza się cyberprzemocy (większość z nich sama także doświadczyła jakiejś formy nękania online). Uczestnicy, którzy doświadczyli cyberprzemocy, ponad 4 razy częściej informowali o myślach i próbach samobójczych niż ci, którzy nie doświadczyli nękania w Internecie. To powiązanie zmalało, ale pozostało znaczące, gdy naukowcy uwzględnili pozostałe czynniki, o których wiadomo, że wpływają na myśli i próby samobójcze (chodzi m.in. o konflikty rodzinne, problemy w szkole czy dyskryminację rasową).
Naukowcy odkryli, że w przeciwieństwie do przemocy w realu, sprawcy agresji online nie są bardziej narażeni na myśli i próby samobójcze niż osoby, które nie mają takich doświadczeń. Badacze sugerują, że może to wynikać z faktu, że cyberprzestępcy często nie obserwują i nie mają świadomości skutków swojego działania dla ofiar.
Odkrycia te mogą stanowić podstawę strategii zapobiegania samobójstwom nastolatków i sugerują, że zarówno lekarze, jak i rodzice oraz wychowawcy powinni brać pod uwagę doświadczenia młodzieży z cyberprzemocą jako istotny czynnik ryzyka na równi chociażby z depresją.
Badania, o których mowa, zostały zlecone przez NIH. Zespół naukowców, pod kierunkiem dr. Rana Barzilaya ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii, skorzystał z danych od ponad 10 000 nastolatków zebranych między lipcem 2018 r. a styczniem 2021 r. (duża, zróżnicowana próba dzieci w USA w wieku od 10 do 13 lat). Wyniki zostały opublikowane 27 czerwca 2022 r. w czasopiśmie medycznym JAMA Network Open.