Strona główna » Implant rdzenia kręgowego umożliwił sparaliżowanym pacjentom chodzenie

Implant rdzenia kręgowego umożliwił sparaliżowanym pacjentom chodzenie

by admin
Trzem mężczyznom z urazem rdzenia kręgowego udało się przywrócić możliwość chodzenia dzięki specjalnemu implantowi, który wysyła impulsy elektryczne do mięśni, naśladując działanie mózgu. Choć to dopiero początkowy etap badań, naukowcy oceniają, że w przyszłości urządzenie będzie mogło pomóc wielu osobom z urazem kręgosłupa.

Rezultaty badania, przeprowadzonego przez Jocelyne Bloch ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie i Grégoire Courtine ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii, zostały opublikowane 7 lutego w Nature Medicine. Opierają się one na długoletnich badaniach wykorzystujących impulsy elektryczne w celu poprawy jakości życia osób z urazami rdzenia kręgowego.

Jednym z trzech pacjentów, któremu udało się postawić pierwszy krok, jest Michel Roccati. W 2017 roku w wyniku wypadku motocyklowego jego dolna część ciała została całkowicie sparaliżowana. Powiedział on, że możliwość zrobienia pierwszego kroku była dla niego emocjonującym przeżyciem. 

Tym razem, jak podkreśla neurochirurg Jocelyne Bloch, wszczepione elektrody były dłuższe i większe, dzięki czemu naukowcy mogli uzyskać dostęp do większej liczby mięśni. Kiedy implant był już na miejscu, uczestnicy badania mogli kontrolować symulację elektryczną i tym samym aktywować ruch (podnoszenie każdej nogi) poprzez odpowiednie przyciski na tablecie.

Naukowcy planują rozwój badań i przeprowadzenie ich na większą skalę z udziałem 50-100 osób w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Europie.

Źródło: www.nature.com, medicalxpress.com, www.webmd.com  

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka