Strona główna » Nowe badania: 60-minutowy spacer na łonie natury redukuje stres

Nowe badania: 60-minutowy spacer na łonie natury redukuje stres

by admin
60-minutowy spacer na łonie natury zmniejsza aktywność ciała migdałowatego, co powoduje obniżenie się poziomu stresu. To wniosek przeprowadzonego niedawno przez Lise Meitner Group for Environmental Neuroscience badania w Instytucie Rozwoju Człowieka im. Maxa Plancka, które oblikowane zostało w „Molecular Psychiatry”[1].

W eksperymencie wzięło udział 63 ochotników, którzy odbyli 60-minutowy spacer zarówno w lesie, jak i w terenie zurbanizowanym. Ich aktywność mózgowa była mierzona przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) przed i po spacerze. „Wyniki badania wykazały, że aktywność ciała migdałowatego zmniejszyła się po spacerze na łonie natury, co sugeruje, że przyroda wywiera korzystny wpływ na obszary mózgu związane ze stresem” – czytamy na stronie „Medical Xpress”.

Autorzy badania zauważają, powołując się na inne badania, że życie w obszarze miejskim wiąże się z problemami zdrowia psychicznego, takimi jak zaburzenia lękowe, depresja czy schizofrenia. Celem badania było przeanalizowanie przyczynowego wpływu środowiska miejskiego i naturalnego na mózg. Naukowcy chcieli również sprawdzić, czy odprężenie po kontakcie z naturą wynika z samego środowiska naturalnego, czy też z braku niekorzystnych wpływów urbanistycznych. „Zgodnie z naszą hipotezą zaobserwowaliśmy, że aktywność ciała migdałowatego zmniejszyła się po spacerze na łonie natury, podczas gdy pozostała taka sama po spacerze w środowisku miejskim. Interpretujemy to jako dowód na to, że przyroda rzeczywiście jest w stanie zredukować stres, oraz jako brak dowodów na to, że przebywane w zurbanizowanych obszarach dodatkowo wzmaga aktywność ciała migdałowatego” – podkreślają autorzy.

Aby sprawdzić korzystny wpływ natury na różne populacje i grupy wiekowe, naukowcy obecnie badają, w jaki sposób godzinny spacer w środowisku naturalnym i miejskim wpływa na stres u matek i ich dzieci.

[1] Sudimac, S., Sale, V. & Kühn, S. How nature nurtures: Amygdala activity decreases as the result of a one-hour walk in nature. Mol Psychiatry (2022). https://doi.org/10.1038/s41380-022-01720-6.
Źródła: medicalxpress.com, nature.com

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka