Metodę podnoszenia wzrostu polegającą na implantacji do wewnątrz obu kości piszczelowych gwoździ magnetycznych sterowanych przez zewnętrzny induktor impulsem magnetycznym zastosowano w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.
W ostatnim czasie pacjentowi z pseudoachondroplazją (niedobór wzrostu) lekarze z Oddziału Ortopedii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie sukcesywnie podnoszą wzrost – poinformował szpital w mediach społecznościowych.
Dwa lata temu u dziecka zostały zastosowane zewnętrzne fiksatory, którymi wydłużono obie kości udowe. Jak wyjaśniają medycy, metoda ta jest o tyle niekomfortowa, że fiksatory są umieszczone na zewnątrz, wzdłuż ciała. Obecnie zastosowano nową metodę, polegającą na implantacji do wewnątrz obu kości piszczelowych gwoździ magnetycznych sterowanych przez zewnętrzny induktor impulsem magnetycznym, co wydłuża każdą kończynę o 1 milimetr dziennie.
„Jest to bezbolesne i bardziej komfortowe dla pacjenta w codziennym funkcjonowaniu niż użycie wcześniejszych zewnętrznych fiksatorów. Łącznie uzyskano w obu metodach podwyższenie wzrostu o 11 centymetrów” – czytamy na facebookowym profilu szpitala w krakowskim Prokocimiu.
Operację wykonał zespół lekarzy ortopedów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie pod kierownictwem dr K. Miklaszewskiego. Firma dystrybuująca gwoździe magnetyczne poinformowała, że lekarze z Prokocimia są pierwszymi w Polsce, którzy podjęli się podwyższania wzrostu tą metodą u pacjenta pediatrycznego.