Po raz pierwszy w Polsce dokonano przeszczepienia wątroby z wykorzystaniem wcześniejszej perfuzji w normotermii. W ten sposób zespół chirurgów transplantologów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dołączył do wąskiego grona najbardziej wyspecjalizowanych ośrodków przeszczepiania wątroby na świecie.
Perfuzja w normotermii polega na umieszczeniu wątroby w specjalnej maszynie, która umożliwia odtworzenie przepływu krwi w narządzie oraz obserwowanie, jak funkcjonuje on poza organizmem człowieka. Metoda ta znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia jednego z najgroźniejszych powikłań po transplantacji, czyli niepodjęcia funkcji przez organ po przeszczepie, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia biorcy.
Narząd pochodził od zmarłego dawcy. Przed decyzją o transplantacji, wątroba przez 8 godzin była poddana perfuzji w normotermii. W tym czasie produkowała żółć i wykazywała wszystkie prawidłowe funkcje.
Zabieg przeprowadził zespół chirurgów transplantologów kierowany przez prof. Michała Grąta w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM.