Strona główna » Polacy przeprowadzili nowatorską metodę transplantacji wątroby

Polacy przeprowadzili nowatorską metodę transplantacji wątroby

by admin
Po raz pierwszy w Polsce dokonano przeszczepienia wątroby z wykorzystaniem wcześniejszej perfuzji w normotermii. W ten sposób zespół chirurgów transplantologów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dołączył do wąskiego grona najbardziej wyspecjalizowanych ośrodków przeszczepiania wątroby na świecie.

Perfuzja w normotermii polega na umieszczeniu wątroby w specjalnej maszynie, która umożliwia odtworzenie przepływu krwi w narządzie oraz obserwowanie, jak funkcjonuje on poza organizmem człowieka. Metoda ta znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia jednego z najgroźniejszych powikłań po transplantacji, czyli niepodjęcia funkcji przez organ po przeszczepie, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia biorcy.

Narząd pochodził od zmarłego dawcy. Przed decyzją o transplantacji, wątroba przez 8 godzin była poddana perfuzji w normotermii. W tym czasie produkowała żółć i wykazywała wszystkie prawidłowe funkcje.

Zabieg przeprowadził zespół chirurgów transplantologów kierowany przez prof. Michała Grąta w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM.

Źródło: wum.edu.pl

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka