Strona główna » Psy asystujące znacząco poprawiają jakość życia osób z ubytkiem słuchu

Psy asystujące znacząco poprawiają jakość życia osób z ubytkiem słuchu

by admin
Prowadzone przez Uniwersytet w Yorku badanie PEDRO wykazało, że psy towarzyszące osobom niesłyszącym znacząco poprawiają samopoczucie, zdrowie psychiczne i niezależność oraz zmniejszają izolację społeczną i strach.

Badanie to jest pierwszym w historii randomizowanym, kontrolowanym badaniem sprawdzającym wpływ psów (tzw. hearing dogs) na życie osób z problemami ze słuchem. Wzięto w nim pod uwagę psy z Hearing Dogs for Deaf People, jedynej organizacji charytwatywnej w Wielkiej Brytanii, która zajmuje się hearing dogs. Badania zostały sfinansowane przez National Institute for Health Research’s School for Social Care Research.

W badaniu wzięło udział ponad 160 osób z ciężkim lub głębokim ubytkiem słuchu, które zgłosiły się do organizacji charytatywnej w celu otrzymania psiego asystenta.

Badanie wykazało, że osoby, którym przydzielono psiego asystenta, miały znacznie lepsze samopoczucie psychiczne, były mniej zależne od innych i miały mniej objawów lęku i depresji w porównaniu z osobami biorącymi udział w badaniu, które wciąż czekały na psa. Znacznie rzadziej czuli się osamotnieni i przestraszeni, zarówno w domu, jak i poza nim. Ponadto osoby z psem (hearing dog) korzystały mniej z usług NHS (ang. National Health Service) i opieki społecznej.

Czytaj więcej: medicalxpress.com 

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka