Strona główna » Sekwencjonowanie całego genomu poprawi leczenie dzieci chorych na nowotwory złośliwe?

Sekwencjonowanie całego genomu poprawi leczenie dzieci chorych na nowotwory złośliwe?

by admin
Wyniki brytyjskiego badania pilotażowego wskazują, że sekwencjonowanie całego genomu dzieci cierpiących na nowotwory złośliwe może znacząco poprawić efekty ich leczenia.

Badanie jest częścią większego projektu „The 100,000 Genomes Project”, w ramach którego Wielka Brytania zamierza przesekwencjonować 100 000 genomów około 85 000 pacjentów NHS (ang. National Health Service) dotkniętych chorobami rzadkimi lub nowotworami złośliwymi w celu zmiany modelu opieki nad pacjentami, zapewniającej zaawansowaną diagnostykę i bardziej spersonalizowane leczenie.

W badaniu pilotażowym wzięło udział 36 dzieci chorych na nowotwory złośliwe, które znajdują się pod opieką szpitala Addenbrooke w Cambridge. Analiza obejmowała 23 różne typy guzów litych. Próbki guza i próbki krwi każdego dziecka zostały wysłane do laboratorium i przesekwencjonowane w zakresie całego genomu. Następnie naukowcy szukali różnic genetycznych, które mogą dostarczyć wskazówek na temat rozwoju nowotworu, jego patofizjologii i najskuteczniejszych metod leczenia.

„Analiza ta ujawniła kilka potencjalnie istotnych wariantów genetycznych. W dwóch przypadkach informacje uzyskane w wyniku sekwencjonowania genomu, pozwoliły doprecyzować diagnozę u dzieci, a w czterech przypadkach zmieniły ją. W ośmiu przypadkach ujawniono nowe informacje rokownicze. W dwóch przypadkach wykazano dziedziczne uwarunkowanie nowotworów. W siedmiu przypadkach zaproponowano terapie, które do tej pory mogły nie być brane pod uwagę, ale prawdopodobnie okazałyby się skuteczne” – czytamy na stronie National Cancer Research Institute.

Badanie zostało zaprezentowane przez dra Patricka Tarpeya, głównego naukowca zajmującego się guzami litymi w East Genomic Laboratory Hub z siedzibą w Cambridge University Hospitals NHS Foundation Trust w Wielkiej Brytanii. „Sekwencjonowanie całego genomu może czasami dostarczyć niespodziewane wyniki, które nie mogły być brane pod uwagę podczas rutynowej diagnostyki. W naszym badaniu pilotażowym wiele się już nauczyliśmy o możliwościach zastosowań tego typu testów, zarówno pod względem korzyści terapeutycznych dla dzieci, jak i sposobów optymalizacji wyników” – wyjaśnił.

Źródło: www.ncri.org.uk, www.genethique.org, www.genomicsengland.co.uk 

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka