Strona główna » Specjalista chorób wewnętrznych: warto suplementować witaminę D

Specjalista chorób wewnętrznych: warto suplementować witaminę D

by admin
Istotnymi objawami niskiego stężenia witaminy D w organizmie są osłabienie mięśni i mniejsza sprawność ruchowa, a co za tym idzie skłonność do upadków i urazów, a poza tym podatność na różnego rodzaju infekcje (wiele badań potwierdza, że niedobór witaminy D sprzyja cięższemu przebiegowi infekcji SARS-CoV-2). Z tego powodu prof. dr hab. n. med. Piotr Głuszko, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i reumatologii, zaleca suplementowanie witaminy D.

Niedobór witaminy D jest notowany przede wszystkim w starszych grupach wiekowych, zwłaszcza u osób po 60. czy 70. roku życia, a także u osób pozbawionych ekspozycji na słońce, co w naszej szerokości geograficznej jest dość powszechne. Grupę ryzyka niedoboru witaminy D stanowią osoby otyłe, ponieważ u nich deponuje się ona w tłuszczu i staje się nieaktywna. 

Rekomendowana dawka witaminy D dla osób dorosłych, u których nie występuje niedobór lub jest on nieznaczny, wynosi ok. 2000 jednostek na dobę.

Źródło: Puls Medycyny

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka