Strona główna » Wirus HPV coraz częstszą przyczyną raka głowy i szyi

Wirus HPV coraz częstszą przyczyną raka głowy i szyi

by admin
Eksperci zwracają uwagę, że w ostatnich latach rośnie liczba diagnozowanych nowotworów głowy i szyi, a coraz częściej ich przyczyną jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Rak głowy i szyi to każdy nowotwór powyżej obojczyka, z wyłączeniem nowotworów mózgu i gałki ocznej. To szósty pod względem częstości występowania nowotwór złośliwy i ósma przyczyna zgonów spowodowanych nowotworami w Europie. W Polsce diagnozuje się 11 tys. nowych przypadków tego rodzaju nowotworów rocznie – 25 proc. więcej niż przed dekadą.

Główne czynniki ryzyka tych nowotworów to palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu, ale w ostatnich latach coraz większą rolę odgrywa również zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papilloma Virus). W USA HPV odpowiada już za 60 proc. nowotworów głowy i szyi, a w Europie Zachodniej – co najmniej 50 proc.

Do zakażenia HPV dochodzi głównie poprzez kontakt seksualny z osobą zakażoną.

Źródło: Puls Medycyny

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka