Strona główna » Żadna dawka alkoholu nie jest bezpieczna w ciąży

Żadna dawka alkoholu nie jest bezpieczna w ciąży

by admin
Każda ilość alkoholu spożyta przez kobietę w ciąży może spowodować poważne i nieodwracalne konsekwencje dla rozwoju dziecka.

W wyniku spożyciu alkoholu przez kobietę w ciąży, u dziecka może wystąpić Spektrum Poalkoholowych Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych (z ang. – Fetal Alcohol Spectrum Disorder, skrót: FASD). Z szacunkowych badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z 2015 roku wynika, że w Polsce występowanie Płodowego Zespołu Alkoholowego w populacji jest nie mniejsze niż 4 osoby na 1000, a wszystkie inne zaburzenia z grupy FASD to 20 osób na 1000. To więcej niż liczba dzieci z zespołem Downa czy ze spektrum autyzmu.

Rozwój fizyczny i intelektualny dzieci ze spektrum FASD często jest opóźniony i nieharmonijny. Alkohol uszkadza układ nerwowy i inne organy wewnętrzne, co powoduje, że dzieci reagują nadpobudliwością lub drażliwością, szybkim wyczerpaniem energii, zwykle nieprawidłowo funkcjonują ich zmysły, zaburzony jest rytm snu i czuwania.

Czytaj więcej na: mp.pl

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka