Strona główna » Robot skuteczniej wykrywa choroby psychiczne u dzieci i młodzieży niż człowiek 

Robot skuteczniej wykrywa choroby psychiczne u dzieci i młodzieży niż człowiek 

by admin
Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge wywnioskowali, że interaktywne roboty mogą sprawdzać się lepiej w wykrywaniu chorób psychicznych u młodzieży niż ich opiekunowie bądź przeprowadzający indywidualne testy terapeuci.

Jak twierdzą naukowcy, u dzieci i młodzieży negatywne zmiany psychiczne często są bardzo subtelne. Z tego powodu na ogół trudno jest opiekunom w porę zareagować, a choroba psychiczna przez dłuższy czas może zostać niezauważona. 

Aby sprawdzić, czy sztuczna inteligencja będzie mogła wspomóc ten proces, brytyjscy badacze użyli robota, który miał za zadanie monitorować samopoczucie dzieci w wieku 8-13 lat. 

Podczas 45-minutowych lub 1-godzinnych sesji, humanoidalny robot miał za zadanie przeprowadzić z każdym uczestnikiem standardowe badanie ankietowe, będące rutynowym narzędziem diagnostycznym używanym przez terapeutów. Robot rozmiarami odpowiadający wielkości dziecka nie tylko rejestrował udzielane przez małych pacjentów odpowiedzi, ale również analizował inne parametry, takie jak ruchy gałek ocznych, czy tętno: było to możliwe między innymi dzięki specjalistycznym czujnikom na dłoniach i stopach robota, których dotykały badane dzieci. 

W opracowaniu innowacyjnego robota uczestniczył wielodyscyplinarny zespół złożony z ekspertów w takich dziedzinach jak: robotyka, informatyka i psychiatria. Hatice Gunes – profesor informatyki, pracująca w Laboratorium Inteligencji Afektywnej i Robotyki, relacjonuje: „Dzieci lubią kontakt fizyczny, przyciąga je nowoczesna technologia. Jeśli używają narzędzi wyposażonych w ekran przestają zauważać otaczający je świat. Roboty w tym przypadku są idealne, ponieważ – choć są umieszczone w realnym świecie – są interaktywne, a przez to dzieci stają się bardziej zaangażowane”.

W grupie dzieci, które doświadczały problemów psychicznych, interaktywny robot pomagał dzieciom bardziej otworzyć się i znacznie precyzyjniej opisać swoje uczucia. 

Uczestnicy badania podkreślali, że rozmowa z robotem sprawiała im przyjemność. W części przypadków dzieci były bardziej skłonne poruszać trudne tematy i otworzyć się przed robotem, niż przed ludzkim terapeutą. Chętniej też ujawniały, że są ofiarami prześladowań rówieśniczych. Robotyka i informatyka rozwijają się w szybkim tempie, są używane w coraz to nowych dziedzinach życia. Możliwe, że dalsze badania nad użyciem sztucznej inteligencji w obszarze diagnozowania chorób psychicznych doprowadzą do skuteczniejszego wykrywania i leczenia chorób psychicznych wśród dzieci i młodzieży, a być może i u osób dorosłych.

Źródło: medscape.co.uk

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka