Strona główna » Aktualne wyzwania psychiatrii i sztucznej inteligencji na Wiosennej Szkole Bioetyki

Aktualne wyzwania psychiatrii i sztucznej inteligencji na Wiosennej Szkole Bioetyki

by admin
W dniach 14-15 kwietnia 2023 r. w Krakowie odbyła się druga edycja Wiosennej Szkoły Bioetyki organizowana przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.

Wiosenna Szkoła Bioetyki to program szkoleń eksperckich dla bioetyków, naukowców z różnych dziedzin, personelu medycznego, studentów oraz wszystkich zainteresowanych, którzy w swojej pracy i środowisku spotykają się z tematami bioetycznymi.

Podsumowując tegoroczną edycję Wiosennej Szkoły Bioetyki, prof. Błażej Kmieciak – przewodniczący Rady programowej Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, zwrócił uwagę, że dużym zainteresowaniem cieszyły się sesje i wykłady poświęcone sztucznej inteligencji. Stwierdził, że dla badaczy fascynujące są pytania o to, w jakim kierunku będzie się rozwijać sztuczna inteligencja, czy będzie w stanie kopiować ludzką emocjonalność i czy ludzie mogę wejść w relacje z tym, co stworzą na bazie sztucznej inteligencji.

– Mam chyba więcej pytań niż odpowiedzi. Warto zatem na sztuczną inteligencję patrzeć z perspektywy etycznej, mając na względzie pewien naturalny hamulec, który nie powinien wiązać się z lękiem, ale bardzo inteligentnym, rozumnym ocenianiem rzeczywistości na zasadzie: tu możemy iść, ale tutaj się wstrzymajmy – komentuje prof. Kmieciak.

Zauważył, że równie fascynującym obszarem, który należałoby pogłębić w przyszłości jest neuroetyka, czyli nowa dziedzina wiedzy z pogranicza ściśle biologicznej i medycznej neurologii i filozoficznej etyki. – Zadajemy pytanie o źródło naszych wyborów. Sprowadzenie odpowiedzi tylko do neurologii będzie błędem, ale jednocześnie, jeżeli etyka zapomni o biologii, również będzie to myślenie nie do końca racjonalne – mówi bioetyk podkreślając, że rozważania na ten temat nie są czysto teoretyczne, bo dotyczą bardzo praktycznych wymiarów dla badań biologicznych, genetycznych czy neurologicznych.

W ramach WSB odbyły się indywidualne konsultacje prawne, warsztaty z promocji nauki i bioetyki w mediach społecznościowych oraz sesje eksperckich wykładów poświęconych psychiatrii i sztucznej inteligencji. Serię referatów otworzył wykład dr. Tomasza Terlikowskiego „Samobójstwa a media. Czy istnieją jeszcze granice etyki dziennikarskiej?”. O samobójstwie osoby ludzkiej w perspektywie filozoficznej mówił ks. prof. Grzegorz Hołub, a o męskiej depresji – prof. Krzysztof Krajewski-Siuda. Aktualny stan polskiej psychiatrii zaprezentował dr n. med. Łukasz Cichocki, a neuroetyki – lek. med. Szczepan Kaleciak. Prof. Błażej Kmieciak wygłosił wykład „Polskie prawo psychiatryczne: czy zmienia się w dobrą stronę?”. O filozoficznych, prawnych i biomedycznych aspektach związanych ze sztuczną inteligencją mówili prof. Anna Bugajska, r. pr. Artur Gontarczyk i dr Katarzyna Waliczek.

Eksperckie wykłady zostały zarejestrowane i będą systematycznie publikowane na kanale Akademii Bioetyki w serwisie YouTube.

Wiosenna Szkoła Bioetyki to jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka