Strona główna » Przyczyny i skutki hejtu w mediach i internecie (zapowiedź)

Przyczyny i skutki hejtu w mediach i internecie (zapowiedź)

by admin
Przyczynami hejtu w mediach, które wskazuje dr Tomasz Terlikowski są: depersonalizacja przekazu – mało kto usłyszał twarzą w twarz to, co mógł o sobie przeczytać w internecie; bańki w mediach społecznościowych – algorytmy wyświetlają nam opinie osób, które myślą tak, jak my, a inaczej myślący to wrogowie; kultura bycia ofiarą – myślenie inne niż moje uważam za atak na siebie; debata publiczna przeszła głęboką transformację i stała się bardzo moralistyczna. Ponadto media zaangażowane są w wielką politykę – przeciwnik polityczny nie jest adwersarzem, z którym różnimy się zdaniami, ale stał się wrogiem na wojnie dobra ze złem. 

– W przestrzeni internetu to są słowa, ale to rzadko kończy się na słowach – mówi dr Tomasz Terlikowski zaznaczając, że nie ma żadnej prostej recepty na zatrzymanie hejtu w dzisiejszych czasach, bo media społecznościowe mają nad ich użytkownikami gigantyczną władzę. – Dopóki nie będzie jasnej woli, żeby coś z tym zrobić, nic nie zrobimy. A tej woli nie będzie, dopóki nie wydarzy się coś naprawdę strasznego – dodaje filozof i publicysta.

Wykład dr. Tomasza Terlikowskiego „Hejt w mediach i internecie – przyczyny i skutki” wygłoszony w ramach Wiosennej Szkoły Bioetyki 2023 będzie dostępny od czwartku na kanale Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki.

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka