Strona główna » Co sztuczna inteligencja mówi o sobie samej? (Zapowiedź)

Co sztuczna inteligencja mówi o sobie samej? (Zapowiedź)

by admin
– Kiedy spotykamy się z bytem sztucznym, to lepiej potrafimy określić to, co czyni nas człowiekiem – mówi dr hab. Anna Bugajska prof. AIK zapowiadając kolejny wykład z Wiosennej Szkoły Bioetyki, tym razem poświęcony sztucznej inteligencji.

– Sztuczna inteligencja określa siebie jako system językowy – kompilacyjny i odtwórczy. Niewiele mówi sama o sobie. Czasami mówi, że nie chciałaby być oceniana tak, jak człowiek; nie chciałaby być traktowana jak osoba ludzka czy pseudoludzka, co sygnalizuje, że sztuczna inteligencja mówi nam więcej o nas samych – przede wszystkim, co to znaczy być człowiekiem, jak powinniśmy traktować innych, jak powinniśmy traktować grupy wykluczone czy mniejszościowe, żeby uniknąć dehumanizacji drugiego człowieka – mówi prof. Anna Bugajska z Akademii Ignatianum w Krakowie.

Zauważa, że zderzenie ze sztuczną inteligencją przypomina zderzenie ze światem naturalnym, czyli pewną odmiennością, z jakimś „nie ja”. – Kiedy spotykamy się z bytem sztucznym, to lepiej potrafimy określić to, co czyni nas człowiekiem – mówi filozof i bioetyk. Zaznacza, że pewnym wyzwaniem jest fenomen animizacji. Wskazuje na tzw. efekt Elizy, czyli proces, w którym człowiek projektuje ludzkie cechy na przedmioty nieożywione. Zwraca uwagę, że problem może się pogłębiać, bo maszyny co raz częściej zachowują się bardzo podobnie do ludzi i trudno je odróżnić od człowieka.

– Skutkiem kontaktu ze sztuczną inteligencją jest zmiana wizji antropologicznej – człowiek wytwarza więcej rodzajów tożsamości, w tym tożsamości cyfrowe, dzięki czemu może na nowe sposoby nawiązywać więzi i integrować się, również w świecie cyfrowym – zaznacza prof. Bugajska.

Wykład dr hab. Anny Bugajskiej prof. AIK „Sztuczna inteligencja o sztucznej inteligencji” wygłoszony w ramach Wiosennej Szkoły Bioetyki 2023 będzie dostępny od czwartku na kanale Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki.

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka