Strona główna » „Respirator do kołyski. Bioetyczne aspekty stosowania wentylacji mechanicznej” – kolejny wykład z cyklu Bioethics Lab (zapowiedź)

„Respirator do kołyski. Bioetyczne aspekty stosowania wentylacji mechanicznej” – kolejny wykład z cyklu Bioethics Lab (zapowiedź)

by admin

O bioetycznych aspektach stosowania wentylacji mechanicznej, zwłaszcza u dzieci, będzie mówił Jarosław Maćkiewicz w czasie kolejnego wykładu z cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki. Ekspert związany jest ze stowarzyszeniem, które od 23 lat zajmuje się domową opieką nad dziećmi oddychającymi przy pomocy respiratorów.

– Czy zastanawiali się państwo jakim luksusem jest własny oddech? Wykonujemy go kilkanaście razy w ciągu minuty. 24 godziny na dobę. Także w czasie snu. I najczęściej nie zastanawiamy się nad tym. Po prostu oddychamy. Ale są ludzie, którzy nie mogą samodzielnie oddychać. Wówczas wentyluje się ich mechanicznie przy pomocy respiratora – mówi w zapowiedzi wideo kolejnego wykładu z cyklu Bioethics Lab Jarosław Maćkiewicz ze Stowarzyszenia „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa”, które od 23 lat zajmuje się domową opieką nad dziećmi oddychającymi przy pomocy respiratorów. – Słowo „respirator” robiło karierę w czasie pierwszej i drugiej fali koronawirusa w 2020 r. Może wówczas po raz pierwszy dotarło do świadomości wielu, jak bardzo ten sprzęt jest potrzebny – zwraca uwagę teolog i bioetyk, zapraszając na wykład oraz sesję pytań i odpowiedzi o bioetycznych aspektach stosowania wentylacji mechanicznej, zwłaszcza u dzieci. 

Wykład „Respirator do kołyski. Bioetyczne aspekty stosowania wentylacji mechanicznej” będzie dostępny od środy 25 maja od godz. 19.00, a we czwartek 9 czerwca o godz. 19.00 zaplanowana jest sesja Q&A, w czasie której ekspert będzie na żywo odpowiadał na nadesłane pytania. Oba wydarzenia zostaną udostępnione w serwisie YouTube na kanale Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki. Szczegóły na stronie www.akademiabioetyki.pl.

Jarosław Maćkiewicz jest teologiem i bioetykiem – ukończył studia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest absolwentem Studium Umiejętności Psychologicznych akredytowanym przez PARPA. Pracował jako nauczyciel, pracownik socjalny, terapeuta uzależnień, sanitariusz w hostelu. Pełnił funkcję rzecznika praw pacjenta szpitala psychiatrycznego, a obecnie związany jest ze Stowarzyszeniem „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa”, gdzie zajmuje się pozyskiwaniem funduszy i kształtowaniem kampanii społeczno-informacyjnych. Bioetyką zajmuje się praktycznie, rozmawiając z podopiecznymi hospicjum i pracując w Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Łodzi. Z zamiłowania jest malakologiem i członkiem Stowarzyszenia Malakologów Polskich.

Bioethics Lab to nowatorski dwuletni cykl spotkań kierowany głównie do międzynarodowej społeczności bioetyków i naukowców z różnych dziedzin oparty o interdyscyplinarne wykłady wybitnych ekspertów. Dostęp do dyskusji i wykładów jest bezpłatny, otwarty dla wszystkich zainteresowanych, w tym studentów.

Bioethics Lab to jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka