Najnowsze tureckie badania wykazały, że liczebność plemników u mężczyzn po COVID-19 spada o ok. 53 proc., co może ograniczać zdolność do prokreacji.
Jak zwraca uwagę cytowana przez PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, nie oznacza to, że ci mężczyźni stali się bezpłodni. Jakość nasienia wraca do normy po 3-4 miesiącach od przechorowania COVID-19.
W omawianym badaniu męskiego nasienia wzięło udział 200 mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat. Stu z nich przechorowało COVID-19, a druga setka nie miała tej choroby.
Inne komplikacje po zakażeniu koronawirusem spotykane u mężczyzn to obecność cytokin zapalnych w nasieniu, zapalenie jąder o podłożu autoimmunologicznym, a także zaburzenia erekcji.
Jak zaznaczyła prof. Szuster-Ciesielska, także inne choroby wirusowe przebiegające z podwyższoną temperaturą tymczasowo wpływają niekorzystnie na jakość nasienia. Również szczepienia przeciw COVID-19 – podobnie jak każde inne – wiąże się z wywołaniem stanu zapalnego w organizmie. Naukowcy z Izraela zbadali, że spadek stężenia plemników po szczepieniu przeciw COVID-19 wynosi ok. 15 proc., a o 22 proc. zmniejsza się ich ruchliwość. Parametry nasienia wracają do normy po 2-5 miesiącach.