Strona główna » COVID-19 może negatywnie wpływać na męską płodność

COVID-19 może negatywnie wpływać na męską płodność

by admin
Najnowsze tureckie badania wykazały, że liczebność plemników u mężczyzn po COVID-19 spada o ok. 53 proc., co może ograniczać zdolność do prokreacji.

Jak zwraca uwagę cytowana przez PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, nie oznacza to, że ci mężczyźni stali się bezpłodni. Jakość nasienia wraca do normy po 3-4 miesiącach od przechorowania COVID-19.

W omawianym badaniu męskiego nasienia wzięło udział 200 mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat. Stu z nich przechorowało COVID-19, a druga setka nie miała tej choroby.

Inne komplikacje po zakażeniu koronawirusem spotykane u mężczyzn to obecność cytokin zapalnych w nasieniu, zapalenie jąder o podłożu autoimmunologicznym, a także zaburzenia erekcji. 

Jak zaznaczyła prof. Szuster-Ciesielska, także inne choroby wirusowe przebiegające z podwyższoną temperaturą tymczasowo wpływają niekorzystnie na jakość nasienia. Również szczepienia przeciw COVID-19 – podobnie jak każde inne – wiąże się z wywołaniem stanu zapalnego w organizmie. Naukowcy z Izraela zbadali, że spadek stężenia plemników po szczepieniu przeciw COVID-19 wynosi ok. 15 proc., a o 22 proc. zmniejsza się ich ruchliwość. Parametry nasienia wracają do normy po 2-5 miesiącach.

Źródło: pap.pl

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka