Strona główna » Naukowcy dzięki nowej technologii z powodzeniem przeszczepili zregenerowaną wątrobę

Naukowcy dzięki nowej technologii z powodzeniem przeszczepili zregenerowaną wątrobę

by admin

Zespół szwajcarskich badaczy z Zurychu pomyślnie przeprowadził operację przeszczepienia wątroby u 62-letniego mężczyzny. Nowość przeprowadzonej procedury polega na tym, że zniszczona wątroba pacjenta przez 3 dni pozostawała poza jego organizmem. W tym czasie specjalna maszyna perfuzyjna zregenerowała narząd.

O skonstruowaniu maszyny perfuzyjnej, która umożliwia przechowywanie wątroby poza organizmem, naukowcy z Zurychu poinformowali w styczniu 2020 roku. Ponad rok później, w maju 2021 roku, miała miejsce operacja przeszczepienia wątroby 62-letniemu pacjentowi onkologicznemu, którego narząd ze względu na stan zniszczenia, nie mógł zostać zakwalifikowany do transplantacji. Opracowane urządzenie pozwoliło jednak przez 3 dni przechować wątrobę poza organizmem chorego. W tym czasie kilkudniowa perfuzja umożliwiła regenerację narządu.

Wielodniowa perfuzja (mechaniczny przepływ krwi w narządzie) umożliwia między innymi terapię antybiotykową czy hormonalną. Ponadto bez presji czasu można przeprowadzić bardziej wymagające badania laboratoryjne. W normalnych warunkach jest to niemożliwe, ponieważ tradycyjnie narządy mogą być przechowywane poza organizmem jedynie przez 12 godzin.

Po roku od przeprowadzenia transplantacji, pacjent czuje się dobrze, przeszczepiona wątroba pracuje prawidłowo, a naukowcy ogłosili swój sukces. Jak zaznaczają, w przyszłości dzięki temu odkryciu będzie można przekształcić przeszczep wątroby będący obecnie procedurą doraźnego ratowania zdrowia i życia, w procedurę bardziej planową. Prof. Mark Tibbitt, profesor inżynierii makromolekularnej w ETH Zurich, podkreślił, że „interdyscyplinarne podejście do rozwiązywania złożonych wyzwań biomedycznych, które miało miejsce w tym projekcie, to przyszłość medycyny. Pozwoli nam to jeszcze szybciej wykorzystać nowe odkrycia w leczeniu pacjentów”. Z pewnością nowa technologia może przyczynić się również do zwiększenia liczby zabiegów przeszczepów wątroby.

Artykuł dotyczący pierwszego przeszczepu wątroby zregenerowanej w maszynie perfuzyjnej ukazał się 31 maja 2022 roku w „Nature Biotechnology”. Naukowcy realizują swoje prace w ramach projektu Liver4Life. Jak zapowiadają, kolejnym etapem będzie przeprowadzenie badań na większej próbie osób, wykazanie skuteczności maszyny oraz opracowanie jej nowszych generacji.

Źrodła: Pierre-Alain Clavien, Transplantation of a human liver following 3 days of ex situ normothermic preservation, Nature Biotechnology (2022). DOI: 10.1038/s41587-022-01354–7, nature.com, medicalxpress.com, dzienniknaukowy.pl

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka