Strona główna » Trwają prace nad bioniczną trzustką

Trwają prace nad bioniczną trzustką

by admin
W Polsce 20 tys. osób cierpiących na ciężkie powikłania cukrzycy spełnia kryteria kwalifikacyjne do przeszczepu trzustki. Rocznie w naszym kraju przeprowadza się zaledwie 7-8 transplantacji tego narządu, a dzięki opracowanej technologii bionicznej trzustki można by wykonywać nawet 200 czy 300 przeszczepów.

Fundacja Badań i Rozwoju Nauki oraz spółka Polbionica pracują nad bioniczną trzustką, czyli organem wydrukowanym w technologii 3D. Przeszczep bionicznej trzustki byłby najprawdopodobniej tak samo skuteczny jak transplantacja narządu od dawcy, a przy tym mniej inwazyjny i nie wymagałby od biorcy długotrwałego oczekiwania w kolejce. 

Zespół badaczy pod kierunkiem dr hab. Michała Wszoły pracuje nad dwoma rodzajami organów. Zakończono etap przeszczepiania zwierzętom trzustki 2.0 i jest ona przygotowana do wejścia w fazę badań klinicznych z udziałem pacjentów. Trzustka 3.0, zamiast wysepek trzustkowych ma posiadać transformowane komórki macierzyste, ale szacuje się, że potrzeba jeszcze 3-4 lat do opracowania technologii, która umożliwiałaby przetransformowanie około miliarda komórek, by produkowały insulinę i glukagon.

Opracowywana przez Polaków bioniczna trzustka niesie nadzieję dla chorych na cukrzycę, jednak należy pamiętać, że technologia ta jest wciąż w bardzo wczesnej fazie rozwoju i dopiero badania kliniczne przyniosą odpowiedź, czy jest możliwe bezpieczne i skuteczne wdrożenie tej technologii.

Źródło: zdrowie.pap.pl

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka