Strona główna » „Czy wojna może być sprawiedliwa?” – kolejny wykład z cyklu Bioethics Lab (zapowiedź)

„Czy wojna może być sprawiedliwa?” – kolejny wykład z cyklu Bioethics Lab (zapowiedź)

by admin
Czy istnieją okoliczności, w których możemy mówić o wojnie sprawiedliwej? – pyta dr Tomasz Terlikowski. Filozof stara się odpowiedzieć na to pytanie w kontekście toczącej się wojny w Ukrainie w czasie kolejnego wykładu z cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.

– Konieczne jest wypracowanie moralnej oceny godziwości pokojowych, międzynarodowych interwencji militarnych, które mogą rodzić zło, ale których zaniechanie może rodzić jeszcze większe zło – mówi dr Tomasz Terlikowski zwracając uwagę, że całkowite odrzucenie jakiejkolwiek formy nauczania o wojnie sprawiedliwej czy godziwej moralnie jest w pewnym sensie odrzuceniem rozróżnienia między agresorem a ofiarą. W wykładzie „Czy wojna może być sprawiedliwa?” w ramach cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki filozof podkreśla, że agresja Rosji w Ukrainie uświadamia konieczność mówienia o kryteriach wojny sprawiedliwej.

Wykład „Czy wojna może być sprawiedliwa?” będzie dostępny od czwartku 21 kwietnia o godz. 19.00, a we wtorek 26 kwietnia o godz. 19.00 zaplanowana jest sesja Q&A, w czasie której ekspert będzie na żywo odpowiadał na nadesłane pytania. Oba wydarzenia zostaną udostępnione w serwisie YouTube na kanale Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki. Szczegóły na stronie www.akademiabioetyki.pl.

Dr Tomasz Terlikowski jest filozofem, dziennikarzem i publicystą. W 2003 r. obronił doktorat z filozofii na UKSW „Lwa Szestowa krytyka europejskiej filozofii racjonalistycznej”. Publikował w licznych tytułach prasowych i internetowych, prowadził wiele programów radiowych i telewizyjnych. Aktualnie współpracuje z dziennikiem „Rzeczpospolita”, „Tygodnikiem Solidarność”, Telewizją Republika, RMF FM i Radiem Profeto, w portalu deon.pl prowadzi podcast „Tak myślę” o bioetyce, religii, Kościele, cywilizacji i ewangelizacji. Jest autorem kilkudziesięciu książek, m.in.: Moralny totalitaryzm. Bioetyczne dylematy współczesności, Prawo do życia. Zdradzona nadzieja, Nowa kultura życia. Apologia bioetyki katolickiej, Jak rozmawiać o zapłodnieniu in vitro, Jak rozmawiać o antykoncepcji, Czego księża nie powiedzą Ci o antykoncepcji? Niewygodna prawda Humanae vitae.

Bioethics Lab to nowatorski dwuletni cykl spotkań kierowany głównie do międzynarodowej społeczności bioetyków i naukowców z różnych dziedzin oparty o interdyscyplinarne wykłady wybitnych ekspertów. Dostęp do dyskusji i wykładów jest bezpłatny, otwarty dla wszystkich zainteresowanych, w tym studentów.

Bioethics Lab to jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka