Strona główna » Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki powołała radę naukową

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki powołała radę naukową

by admin

Bioetycy, biolodzy, genetycy i patofizjolodzy, lekarze (neonatolog, onkolog, psychiatra) i lekarze weterynarii, psycholodzy i psychoterapeuci, pedagodzy i prawnicy, teolodzy, filozofowie i familiolodzy wchodzą w skład rady naukowej, którą powołała Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki. Jej pracami pokieruje dr hab. n. praw. Błażej Kmieciak, prof. UM w Łodzi – pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk.

Celem Rady Naukowej jest opiniowanie działań Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki. – Ważne było to, żeby na projekt Akademii Bioetyki, która w nazwie ma „interdyscyplinarna” spojrzeć z perspektywy doświadczenia zarówno badawczego, jak i klinicznego, a także z perspektywy wielu obszarów szeroko pojętej bioetyki, czyli powiązania nauki o wartościach z naukami o zdrowiu i życiu. Dzięki temu możemy wyrazić pogląd na temat pewnej drogi, którą chcemy iść – mówi przewodniczący rady prof. Błażej Kmieciak zwracając uwagę, że jej twórcom zależało na stworzeniu multidyscyplinarnego zespołu, składającego się z osób, które mają dorobek zarówno pod kątem teoretycznych badań, ale także praktycznego ich realizowania. – Dlatego w tym gremium mamy profesorów, którzy prowadzą badania z zakresu biologii molekularnej, a z drugiej strony mamy lekarzy, którzy zajmują się na co dzień ratowaniem noworodków; z jednej strony jest teolog, który z natury swojej dyscypliny jest teoretykiem zastanawiającym się nad tym, co jest moralne, a co nie jest moralne, a z drugiej strony jest psychiatra-klinicysta, który pracuje na co dzień z osobami po doświadczeniach prób samobójczych, co jest wielkim dramatem współczesnego świata – zwraca uwagę prof. Kmieciak.

Radę Naukową Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki tworzą genetyk kliniczny i bioetyk dr n. med. Jennifer Castañeda, psychiatra i psychoterapeuta dr n. med. Łukasz Cichocki, psychoterapeuta i neuronaukowiec dr hab. Mateusz Gola, neonatolog dr n. med. Andrzej Grudzień, filozof i bioetyk ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub, pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk dr hab. n. praw. Błażej Kmieciak, prof. UM w Łodzi (przewodniczący), onkolog kliniczny dr n. med. Marcin Kubeczko, teolog i bioetyk mgr Jarosław Maćkiewicz, teolog i bioetyk ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec, psycholog dr hab. Maria Ryś, prof. UKSW, endokrynolog i pediatra dr n. med. Joanna Smyczyńska, prawnik i filozof dr hab. Marta Soniewicka, patofizjolog i lekarz weterynarii prof. dr hab. Joanna Wojtkiewicz, biolog molekularny i bioetyk dr n. med. Monika Zazula, familiolog i filozof dr n. o zdr. Joanna Żołnierz. Pełne biogramy członków rady naukowej znajdują się na stronie internetowej: www.akademiabioetyki.pl/rada-naukowa/

Ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub zaznacza, że współczesne problemy bioetyczne w pewnym okresie życia mogą dotyczyć każdego człowieka. – Każdy może stanąć przed dylematem związanym z tym, czy ingerować i jak ingerować w życie i zdrowie. Chodzi zasadniczo o dylematy etyczne, które coraz bardziej nawarstwiają się w związku z coraz to nowymi możliwościami terapeutycznymi czy technologicznymi – mówi filozof i bioetyk podkreślając dlaczego bioetyką powinien interesować się każdy człowiek. – Bioetyka inspirowana myśleniem chrześcijańskim i personalistycznym podkreśla świętość ludzkiego życia i konieczność jego ochrony w każdej sytuacji egzystencjalnej – dodaje profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Dr Monika Zazula podkreśla, że długofalowe konsekwencje decyzji etycznych i medycznych mogą być bardzo poważne, stąd tak ważne jest, aby ta wiedza, przekazywana przez specjalistów w sposób maksymalnie przystępny, trafiała do jak największej liczby osób, pod przysłowiowe strzechy. – Dzięki temu wielu z nas, w momentach trudnych, które przyjdą, znając możliwe konsekwencje, będzie mogło podjąć bardziej świadome decyzje lub będzie wiedziało, gdzie uzyskać w tym zakresie profesjonalne wsparcie. To właśnie jest naszym celem – zwraca uwagę biolog molekularny i bioetyk.

Celem powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej. Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka