Możliwe, że na powierzchni Marsa łazik Perseverance odnalazł ślady życia. Jeśli informacje się potwierdzą, będzie to bezprecedensowe odkrycie otwierające zupełnie nowy rozdział nauki, a także rodzące całkowicie nowe dylematy bioetyczne.
NASA ogłosiła, że łazik Perseverance, badający od półtora roku marsjański krater Jezero na obrzeżu basenu uderzeniowego Isidis, prawdopodobnie odnalazł ślady materii organicznej sprzed 3,5 miliarda lat. Wstępne analizy próbki, w której znaleziono ślady materii organicznej, przynoszą informacje, że na Marsie znajdują się związki węglowodorów, które są analogiczne do minerałów siarczanowych – na Ziemi znajdowanych często w warstwach skał osadowych powstałych w środowisku wodnym. Badacze uważają, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że obecność tych minerałów na Marsie może być efektem istniejącego tam kiedyś życia, jednak hipoteza ta musi zostać zweryfikowana.
Eksplorujący Czerwoną Planetę łazik Perseverance wylądował na Marsie 18 lutego 2021 roku. Na jego pokładzie znajduje się obecnie siedem urządzeń do badań naukowych prowadzonych zdalnie na powierzchni planety. Pojazd rozpoczął pobieranie pierwszych próbek marsjańskich skał w lipcu 2022 r. – do tej pory zebrał ich w sumie 12.
Jeśli faktycznie okaże się, że na Marsie kiedyś istniało życie, otworzy to zupełnie nowy rozdział nauki – astrobiologię. Co więcej, rozpoczną się poszukiwania różnych form życia, które może istnieć w kosmosie – zrodzą się więc nowe pytania i pojawią się całkowicie nowe dylematy bioetyczne, w tym związane z ingerencją ludzkości w zewnętrzne ekosystemy.