Strona główna » Sztuczne rogówki szansą na odzyskanie wzroku przez miliony pacjentów

Sztuczne rogówki szansą na odzyskanie wzroku przez miliony pacjentów

by admin
20 pacjentom w Indiach i Iranie przeszczepiono sztuczną rogówkę wyprodukowaną z białka kolagenowego świńskiej skóry. Wszyscy odzyskali wzrok.

Według szacunków, 12,7 miliona osób na świecie cierpi na choroby oczu, które można wyleczyć za pomocą przeszczepu rogówki. Zabiegu doczeka niecałe 1,5% pacjentów, a milion z nich w ciągu roku straci wzrok. Szansą dla nich są transplantacje sztucznych rogówek z kolagenu świńskiej skóry.

Niewidomym i na progu utraty wzroku pacjentom z Indii i Iranu wszczepiono rogówkę wykonaną z kolagenu świńskiej skóry, czyli produktu odpadowego w przemyśle spożywczym. Zatem taki biomateriał może być produkowany tanio i na masową skalę. Ponadto może być przechowywany przez dwa lata, a naturalne rogówki nadają się do przeszczepu tylko przez dwa tygodnie. Pacjenci z pilotażowego badania przyjmowali po przeszczepie krople z lekami immunosupresyjnymi tylko przez 8 tygodni, a przy naturalnej transplantacji trzeba to robić przez dwa lata. Dodatkowo, nowa procedura nie wymaga usuwania rogówki pacjenta – wystarczy wsunąć implant w niewielkie nacięcie i niepotrzebne jest szycie. Nieskomplikowany zabieg można będzie wykonywać w mniejszych, gorzej wyposażonych ośrodkach medycznych.

Pacjenci z pilotażowego badania odzyskali wzrok i przez dwa lata nie odnotowano u nich żadnych komplikacji. Naukowcy będą teraz prowadzić kolejne testy kliniczne nad nową metodą. 

Badania pilotażowe przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Linköping w Szwecji i firmy LinkoCare Life Sciences AB. Wyniki opublikowano na łamach Nature Biotechnology.

Źródło: liu.se

You may also like

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Regulamin

Prywatność i Ciasteczka